Ruszyliśmy z kampanią!


Bezpieczeństwo na rowerze to myślenie za siebie i za innych - przekonywał dr inż. Wojciech Kruszyński, prowadzący sekcję kolarstwa górskiego AZS PB podczas konferencji rozpoczynającej kampanię społeczną "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo". Odbyła się ona 30 czerwca 2014 r. o godzinie 12.00 w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. To właśnie Politechnika jest inicjatorem akcji, którą wspierają Komenda Miejska Policji w Białymstoku oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku. Dołączyli do nas również sławni białostoczanie związani ze światem sportu, muzyki i biznesu, m.in. lekkoatletka Kamila Lićwinko, kierowca rajdowy Jarosław Kazberuk, piłkarz Tomasz Frankowski.

Wśród Ambasadorów kampanii znaleźli się także Paweł Małaszyński i zespół Cochise, Adam Zdanowicz, Patrycja Maliszewska, Kamil Bakoniuk, Natalia Morytko oraz 2 drużyny kolarskie: Politechniki Białostockiej i Sprint SBR Bank Team.

- Politechnika Białostocka to nie tylko nauka czy budowa łazików marsjańskich. Trzeba też popierać ważne inicjatywy społeczne - mówił na konferencji prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej. - Znaczna część pracowników i studentów Politechniki porusza się rowerem, stąd działania uczelni na rzecz ich bezpieczeństwa.

- Wszystko zaczęło się od rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz". Już wtedy najważniejszą dla nas kwestią było bezpieczeństwo uczestników - podkreślała Joanna Putko, dyrektor Biblioteki PB. - Wzięło w nim udział około 130 osób, którym rozdaliśmy kamizelki odblaskowe z logo akcji "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo". Wiedzieliśmy, że musimy zrobić coś więcej dla bezpieczeństwa rowerzystów. Stąd pomysł na kampanię społeczną.

Jednym z jej elementów jest wystawa fotograficzna, której bohaterami są znani białostoczanie na rowerach. Zdjęcia można oglądać w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.

Podczas konferencji licznie zgromadzonym gościom przedstawiono najważniejsze informacje związane z wytycznymi kampanii, pokazano plakat oraz zaprezentowano spot radiowy. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele współorganizatorów, m.in. rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku podinsp. Andrzej Baranowski i Michał Freino - zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku.

- Tylko w tym roku w co dziesiątym wypadku brał udział rowerzysta - mówił podczas spotkania podinsp. Andrzej Baranowski. - Według policyjnych statystyk w ostatnich 5 latach w województwie podlaskim doszło do 434 wypadków z udziałem rowerzystów, zginęły 54 osoby, a 387 zostało rannych. Najczęstsze przyczyny wypadków to: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejścia dla pieszych i rowerzystów, jazda bez wymaganego oświetlenia, nieprawidłowe skręcanie, nieprawidłowe wyprzedzanie.

Michał Freino zwracał uwagę na edukacyjny wymiar akcji. Kamila Lićwinko - lekkoatletka specjalizująca się w skoku wzwyż, halowa mistrzyni świata przekonywała, że najważniejsza zasada, o której trzeba pamiętać podczas jazdy na rowerze, to zasada ograniczonego zaufania. Jarosław Kazberuk - kierowca i pilot rajdowy, trener judo, siedmiokrotny uczestnik najtrudniejszego na świecie Rajdu Dakar zapewniał, że zawsze stara się być maksymalnie skoncentrowany niezależnie od tego, co prowadzi - samochód czy rower. Hasłem przewodnim Adama Zdanowicza jest "Nie jeżdżę bez trzymanki". Jest on pasjonatem i konstruktorem efektownych rowerów zaprojektowanych i wykonanych pod konkretne osoby, laureatem konkursu "Mój pomysł - Mój biznes" na Politechnice Białostockiej.

W ramach akcji na początku paĄdziernika planowany jest edukacyjny piknik rowerowy. A już 4 lipca Radio Akadera rozpoczyna cykl audycji pod hasłem: "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo - Nie trać głowy na rowerze".

Patronat medialny nad kampanią objęły: Radio Akadera, BialystokoOnline, Kurier Poranny i TVP Białystok.