Błyśnij na rowerze
- rajd i akcja promująca bezpieczeństwo


"Rowerzysta musi być widoczny, bo tylko wtedy będzie bezpieczny" powiedział Rektor Politechniki Białostockiej podczas konferencji prasowej, którą otworzyliśmy tegoroczną edycję kampanii "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo". Tym razem postawiliśmy na hasło „Błyśnij na rowerze”, by zwrócić uwagę na temat oświetlenia rowerów oraz odblasków. Poza tym rok 2015 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Światła.

Dziś (28 kwietnia) w samo południe w Centrum Nowoczesnego Kształcenia spotkali się organizatorzy akcji oraz jej Ambasadorowie. Do tego znamienitego grona w tym roku dołączyli studenci Politechniki Białostockiej – członkowie drużyny Cerber MotorSport (konstruktorzy bolidów startujących w zawodach Formula Student) i zespołu Toast and Brains (zdobywcy pierwszego miejsca w Imagine Poland 2015 w kategorii World Citizenship).

Spotkanie było okazją do tego, by zaprosić do udziału w rajdzie, który już 9 maja wyruszy sprzed CNK. O trasie rajdu opowiadała Joanna Putko, dyrektor Biblioteki PB. Rajd wystartuje z kampusu uczelni, następnie rowerzyści udadzą się przez Białystok (m.in. ulicami Legionową, Sienkiewicza) do Jurowiec, gdzie będzie krótka przerwa. Następnie rowerzyści pojadą do Ponikłej – meta wycieczki znajduje się na terenie szkółki leśnej Orzechówka, tu na rowerzystów czekać będzie ognisko i wiele konkursów z nagrodami. Rajd wspiera organizacyjnie Nadleśnictwo Dojlidy.

Jako, że trasa majowego rajdu prowadzić będzie przez teren gminy Wasilków, w organizację przedsięwzięcia zaangażował się także samorząd tej gminy. Obecny na spotkaniu burmistrz Mirosław Bielawski zapowiedział budowę ścieżki rowerowej na zawiadywanym przez siebie terenie.

Podczas spotkania poznaliśmy także statystyki dotyczące bezpieczeństwa i tego, jak problem ten postrzegają studenci Politechniki Białostockiej. Monika Nowosielska ze Studenckiego Koła Naukowego Turysta (Wydział Zarządzania) przedstawiła wyniki badań: Ocena poziomu bezpieczeństwa rowerzystów na przykładzie studentów Politechniki Białostockiej (zobacz prezentację). Studenci Wydziału Zarządzania przepytali 167 kolegów i koleżanek. Ponad połowa respondentów jeździ rowerem kilka razy w miesiącu (50 osób) lub kilka razy w tygodniu (39), a 23 osoby zadeklarowały jazdę codzienną. O tym, że akcja "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo" jest potrzebna świadczą dane mówiące o tym, że aż 40 studentów nie używa elementów odblaskowych,. Tyle samo osób nigdy nie zakłada kasku.

Aspirant Sztabowy Aneta Grochowska-Kasperowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku poinformowała, że w 2014 roku liczba wypadków z udziałem rowerzystów zmniejszyła się, ale i tak było prawie 350 kolizji drogowych. Najczęstszą przyczyną kolizji było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Aneta Grochowska-Kasperowicz apelowała o to, by wszyscy uczestnicy ruchu drogowego stosowali zasady bezpieczeństwa.

Wagę dobrej widoczności rowerzysty na drodze podkreślał także dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Michał Freino zaprezentował również plakat tegorocznej edycji akcji wykonany w specjalnej technologii - przedstawiona na plakacie rowerzystka ma odblaskowe paski na kamizelce. Odblaskową farbą pokryte jest także hasło tegorocznej akcji.

Z satysfakcją odnotowaliśmy liczną obecność Ambasadorów akcji. Kamil Bakoniuk stwierdził: Nie ma złej pogody do jazdy rowerem, trzeba się tylko odpowiednio ubrać! Nieustanne wsparcie dla akcji deklarował Jarosław Kazberuk i przypomniał, że przez przejście dla pieszych rower należy przeprowadzać.

Organizatorami kampanii społecznej „SAM ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO” są Politechnika Białostocka, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i Białostocka Policja.

Celem kampanii jest uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego – nie tylko rowerzystom – że prawidłowe świadome zachowania na drodze, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, życzliwość wobec innych, mogą uratować nam zdrowie i życie. Ambasadorami akcji są Tomasz Frankowski, Paweł Małaszyński i zespół Cochise, Adam Zdanowicz, Patrycja Maliszewska, Kamila Lićwinko, Jarosław Kazberuk, Kamil Bakoniuk oraz 2 drużyny kolarskie: Politechniki Białostockiej oraz Sprint SBR Bank Team. W tym roku do grona Ambasadorów dołączyli studenci z drużyn Cerber MotorSport oraz Toast and Brains.

Zdjęcia z konferencji prasowej.

Nie mogłeś być na konferencji? Nic straconego, obejrzyj całość na PlatonTV.

Ambasadorzy i organizatorzy Kampanii