Białystok przyjazny rowerzystom


Wrzesień przyniósł dobre informacje dla miłośników dwóch kółek. Białystok został doceniony za jakość szlaków i ścieżek rowerowych oraz liczne rowerowe imprezy. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyznało naszemu miastu certyfikat w Ogólnopolskim Konkursie "Gmina Przyjazna Rowerzystom". Zajęliśmy pierwsze miejsce wśród gmin od 100 do 300 tysięcy mieszkańców. Zostaliśmy nagrodzeni za "twórczy wkład w rozwój turystyki rowerowej".

Za nami uplasował się Toruń, a trzecie miejsce zajął Rzeszów. Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom gmin zgłoszonych do konkursu, bogatą dokumentację zdjęciowo-filmową opatrzoną wykazami szlaków i ścieżek rowerowych. Dużą rolę odegrały też inicjatywy adresowane do mieszkańców i turystów regionu.

Od kilku lat w Białymstoku panuje moda na rowery i z roku na rok poprawia się infrastruktura rowerowa. Powstało już ponad 100 km dróg dla rowerów, zamontowano cztery stacje do naprawy jednośladów, a już w październiku ruszą testy związane z wprowadzeniem "kontra ruchu" na ul. Kościelnej. Polega on na ustawieniu znaków informujących o tym, że ruch jednokierunkowy nie dotyczy rowerzystów. Na takiej ulicy ma obowiązywać prędkość do 30 km na godzinę.

Uwzględniając potrzeby cyklistów i stawiając na promocję aktywnego wypoczynku, od 2012 roku PTTK przyznaje nagrody w Ogólnopolskim Konkursie "Gmina Przyjazna Rowerzystom".

Protokół z tegorocznej imprezy dostępny na stronie: www.narowerze.pttk.pl/Gmina-przyjazna-rowerzystom-2015.